Kenyai útikalauz : a Samburuk
Samburuk a maszájok közeli rokonai. Hasonló nyelvet beszélnek, általában 10 családból álló falvakat alkotnak, és fél-nomád, pásztor életmódot folytatnak.
Hasonlóan más afrikai, így kenyai népcsoportokhoz, a földrajzilag pontosan meghatározható származást a szamburuknál sem ismerhetjük. Ők alkotják Kenya egyik népcsoportját a körülbelül negyvenötből. A mai napig is vitatott, hogy a szamburuk a nilo-hamita népek közé tartoznak-e, akik a későbbi keresztházasságok következtében kusita vonásokat szereztek, vagy eredendően kusita származásúak, akik a vándorlások során felvettek egy nílusi nyelvet. Sokan hívják őket északi maszájoknal , amely elnevezésüket a szokásaiknak, viseletüknek és anyanyelvüknek köszönhetik. A szamburu nyelv, a lokop, a nyelvek „maa” családjába tartozik. Nílusi mivolta miatt szerkezetében és szókincsének háromnegyedében megegyezik a nyelvcsaládjába tartozó maszai nyelvvel. Kiejtésükben észlelhetünk némi különbséget, a szamburu nyelv gyorsabb, és a magánhangzókat kevésbé ejtik. Éppen ezért egy szamburu könnyebben megérti maszai társát, mint fordítva. Földrajzilag a két népcsoport jelenleg távol él egymástól; a szamburuk Kenya középső, illetve északi területein alkotnak településeket, a maszaik jelenlegi élőhelye Dél-Kenya, Észak-Tanzánia. Egyes feltételezések szerint mindkét népcsoport a mai Szudán területéről vándorolt dél felé, de elágaztak egymástól. A maszai ember a Nagy Hasadékvölgy lakója, amely völgy egész Kelet-Afrikát kettészeli, tehát egykoron a maszai ember is a szamburuk mai élőhelyén lakott, onnan vonult délebbre.
A szamburuk mai szomszédai a kusita származású rendillék, a boránák, a gabbrák, a szomálik, továbbá a nilo-hamita származású turkanák. A szamburuk generációk óta keverednek a főleg muzulmán vallású rendillékkel, akiktől megannyi kulturális és vallási szokást is átvettek. Továbbá a turkanákkal szorosan egymás mellett, a Turkana-tó szigetén élő, egyedi szokásokkal bíró, bantu származású el molo etnikum is felvette a szamburu nyelvet némi kiejtési különbséggel, miután az a nagyobb földrajzi távolság ellenére elfedte az el molók eredeti anyanyelvét, a rielét.
A szamburuk populációja mintegy 120 ezer lelket számlál. Kenya-szerte elterjedt elnevezésük a „fehér kecskék népe”, de magukat is gyakran hívják „fehér kecskéknek”. Hagyományosan állattartó nomád nép, akik manapság a félnomád, illetve a letelepedett életformát is követhetik.
www.jamborafikitravel.com
www.kenyanyaralas.hu
www.kenyaszafari.hu
Forrás : Inernet
... See MoreSee Less